Dni Alergii

zdrowie, medycyna, uroda, zdrowa dieta

kichanie
Poradnik

Chore zatoki – co stosować, by oddychać swobodnie?

Zatkany nos to tylko jeden z objawów chorych zatok – dolegliwościami tej infekcji są także: utrata węchu, bóle głowy i sącząca się wydzielina. Już co piąty Polak uskarża się na to schorzenie. Co przyniesie ulgę i radość swobodnego oddychania?

Najczęstszą przyczyną infekcji jest zakażenie wirusowe, które może być również następstwem nieleczonej grypy. W przypadku zapalenia zatok można sięgnąć po wspomagające preparaty ziołowe, jak Sinupret, który ma naturalny skład. Substancje czynne leku rozrzedzają zalegający w zatokach śluz i tym samym wpływają na zmniejszenie obrzęku błon śluzowych górnych dróg oddechowych. Są także inne sposoby, którymi można złagodzić objawy tej dokuczliwej choroby.

Inhalacje – skuteczna ulga w oddychaniu

Mogą je stosować zarówno dzieci, dorośli, jak i osoby starsze. Inhalacje dobrze nawilżają i odkażają drogi oddechowe, ale przede wszystkim udrożniają zatkane zatoki, co przynosi natychmiastową ulgę w oddychaniu. Do inhalacji używa się zarówno nabulizatora, jak i domowego zestawu – garnka i ręcznika. W przypadku gotowego urządzenia stosuje się najczęściej sól fizjologiczną o stężeniu 0,9%, która dobrze oczyszcza i nawilża albo bardziej słoną sól hipertoniczną o stężeniu 1,5% lub 3%, która upłynnia wydzielinę, pomagając w jej usuwaniu. Do domowej parówki na chore zatoki wykorzystuje się z kolei sól kuchenną, używając około 2 łyżek roztworu na 0,5 litra gorącej, ale nie wrzącej wody. Do płynu dodaje się również olejki eteryczne – eukaliptusowy lub sosnowy oraz zioła – rumianek, tymianek i szałwię. Inhalacji z wykorzystaniem olejków eterycznych i mieszanek ziołowych nie należy jednak wykonywać u dzieci poniżej 6. roku życia oraz u alergików.

Okłady – ekspresowe uśmierzanie bólu

Ciepłe kompresy nakłada się na bolesne miejsca twarzy. W tym celu należy przygotować płócienną tkaninę, którą owija się rozgrzaną sól jodowo-bromową, dostępną w aptekach. Można też użyć kuchennej soli gruboziarnistej – jej garść trzeba podgrzać na patelni, a potem zawinąć w ścierkę lub ręcznik i przyłożyć do czoła i nasady nosa na około 45 minut. Zamiast soli używa się także grochu czy gorczycy. Okłady nie mogą być zbyt gorące – warto zrobić próbę, w wewnętrznej części przedramienia. Jeżeli kompres nie parzy, wtedy można przyłożyć go na czoło. Kompresy należy stosować w zamkniętym i ciepłym pomieszczeniu, którego nie powinno się opuszczać przez kolejne 5 godzin. Nie należy również wychodzić na chłodne powietrze po zrobieniu ciepłych okładów, gdyż może to pogłębić dotychczasowe dolegliwości.

Nawilżanie śluzówki nosowej – oczyszczająca moc wody

Kluczowe w stanach zapalnych zatok jest nawadnianie organizmu i picie co najmniej 2 litrów wody dziennie. Odpowiednie nawilżenie pomaga rozrzedzić zalegającą wydzielinę. Należy za to unikać alkoholu i napojów z kofeiną, które sprzyjają odwodnieniu. Zaleca się też nawilżanie powietrza w pomieszczeniach suchych i przegrzanych, szczególnie zimą. Poziom nawilżenia nosa zwiększa woda morska w stężeniu fizjologicznym 0,9%, którą można aplikować bezpośrednio kilka razy dziennie. Podrażnioną i opuchniętą śluzówkę można też obkurczać odpowiednimi kroplami do nosa, jednak nie stosuje się ich dłużej niż tydzień, bo organizm przyzwyczaja się do działania preparatu i znów może pojawić się obrzęk. Nawilżeniu śluzówki nosowej sprzyjają również spacery w lesie i na łąkach, szczególnie w dni mgliste i deszczowe.

Materiał zewnętrzny