Dni Alergii

zdrowie, medycyna, uroda, zdrowa dieta

Alergia

Uczulenie na metale

Choć pewnie nie każdy z nas się z tym dotychczas spotkał, to reakcja alergiczna na metale jest dosyć powszechną przypadłością, która dotyka wielu osób. Bardzo często jest skutkiem ubocznym noszenia biżuterii zawierającej nikiel. Możemy zatem z góry śmiało założyć, że problem ten dotyczy głównie kobiet, aczkolwiek spotykany też jest coraz częściej u mężczyzn, którzy noszą, chociażby, sygnety.

Uczulenie na metale

Uczulenie na metale może pojawić się w każdym momencie naszego życia i może być krótkotrwałe lub może nam towarzyszyć już zawsze. Jeśli zauważamy u siebie objawy reakcji alergicznej na metal, to prawdopodobnie jesteśmy uczuleni. Warto obserwować symptomy, które pojawiają się na naszym ciele. Mogą do nich należeć podrażnienia skóry lub inne reakcje naskórne, w miejscach, gdzie metal miał ze skórą bezpośredni kontakt. Kiedy tylko wystąpi u nas podejrzenie, że możemy być uczuleni, powinniśmy się niezwłocznie udać do lekarza, który to potwierdzi, lub temu zaprzeczy, podając nam równocześnie powody, dla których nasza skóra była zaczerwieniona, piekąca, itp. Samo bowiem nasze podejrzenie uczulenia nie wystarczy, ważne jest potwierdzenie naszych przypuszczeń przez lekarza. Do czasu, w którym zostaniemy zdiagnozowani, możemy jednak podjąć pewne działania prewencyjne, które nie będą w żaden sposób dodatkowo narażać naszej skóry na nieprzyjemne dolegliwości. Przede wszystkim, jak nietrudno się domyślić, powinniśmy unikać noszenia biżuterii, jeśli nie wiemy, z jakich metali jest ona wykonana. Ogromna część biżuterii ma w swoim składzie nikiel, co zdecydowanie nie przysłuży się poprawieniu kondycji naszej skóry, a wręcz może ją znacznie pogorszyć. Decydujmy się zatem na noszenie złotych lub srebrnych elementów biżuterii, pamiętając przy tym jednocześnie, że zdarzają się przypadki osób, które uczulone bywają np. na platynę.

Brak kolczyków w ciele

Niezwykle istotne będzie również niedecydowanie się na piercing w uszach czy też w jakichkolwiek innych częściach ciała, jeśli nie mamy stuprocentowej pewności co do metali, które miałyby przy tym zabiegu zostać użyte. Możemy też wykonać rząd innych czynności, które na dłuższą metę mogą nam pomóc w uporaniu się z uczuleniem, jeśli to rzeczywiście właśnie ono nam doskwiera. Sprawdźmy więc, czy w miejscach, w których najczęściej przebywamy, w domu oraz w pracy, nie jesteśmy wystawieni na kontakt z różnymi metalami, które poprzez naszą nieustanną ekspozycję na nie, wywołują w nas reakcję alergiczną. Jeśli okaże się, że istotnie, w naszym biurze jest sporo przedmiotów, które ją powodują, to postarajmy się poszukać innego, równie spokojnego miejsca do pracy, w którym nie będziemy narażeni na ciągłą styczność z owymi metalami. Jeśli natomiast nie możemy tego zrobić, a nasza praca polega właśnie na częstym kontakcie z metalowymi przedmiotami, to spróbujmy przynajmniej osłaniać nieco naszą skórę. Używajmy zatem rękawiczek, które staną się swego rodzaju barierą ochronną, odgradzającą nas od metali, nawet jeśli musimy ich dotykać lub korzystać z nich w inny sposób.