Dni Alergii

zdrowie, medycyna, uroda, zdrowa dieta

Alergia

Alergia sezonowa i krzyżowa – czym jest i jak sobie z nią radzić?

Na przełomie pór roku wiosna – lato wiele osób zmaga się z alergią. Jest to tak zwana alergia sezonowa i często bywa bardzo uciążliwa. Takie objawy jak łzawienie oczu, katar czy kichanie to codzienność, gdy poziom zapylenia osiąga poziom zenitu. Do niezbyt pocieszających informacji należy też to, że ilość alergenów cały czas rośnie i obecnie możemy wyróżnić już kilkadziesiąt tysięcy substancji, które negatywnie wpływają na nasze samopoczucie i komfort życia. Są jednak sposoby jak ułatwić sobie funkcjonowanie w tym niewdzięcznym okresie dla alergików. Warto także wiedzieć co konkretnie wywołuje objawy alergii.

Alergia sezonowa i krzyżowa

Czym jest alergia sezonowa i krzyżowa?

By zacząć mówić o alergii warto wyjaśnić czym ona dokładnie jest. Alergia sezonowa to odpowiedź organizmu na kontakt z substancją, która wywołała niepożądaną reakcję układu odpornościowego. W dzisiejszych czasach tak wiele osób na nią cierpi, że została zaklasyfikowana jako choroba cywilizacyjna. Bardziej podatne na reakcje alergiczne są osoby z dużych miast, które przez smog, spaliny i inne zanieczyszczenia mają osłabione układy immunologiczne.
Alergeny możemy podzielić na trzy kategorie tak, by łatwiej zdiagnozować a tym samym, pomóc sobie w zmaganiach z uczuleniem. Pierwszą kategorią są alergeny kontaktowe. Zaczynają one działać po kontakcie ze skórą, stąd też nazwa. Podczas używania kosmetyków czy produktów do pielęgnacji po raz pierwszy należy zachować szczególną ostrożność, gdyż nawet jeśli nie byliśmy uczuleni na coś wcześniej, produkt może zawierać substancję, która zadziała na nas niekorzystnie.

Do kategorii drugiej należą alergeny pokarmowe

Najsilniejszymi z nich są orzechy, które mogą spowodować wstrząs anafilaktyczny. Ponadto, popularnym pożywieniem, na które wiele osób ma uczulenie jest pszenica, owoce morza czy soja.
Istnieją też alergeny wziewne, z którymi najtrudniej jest walczyć. O ile jesteśmy w stanie wyeliminować niektóre produkty z diety czy zaprzestać używania poszczególnych kosmetyków, tak kontrolowanie pyłków czy roztoczy graniczy z cudem. Dlatego warto regularnie się badać, a gdy zajdzie taka potrzeba- przyjmować odpowiednie leki.
Czasem jednak alergia sezonowa to nie jedyny rodzaj alergii, jakiego możemy doświadczyć. Układ immunologiczny może też odpowiedzieć na zetknięcie się kilku różnych substancji o podobnej budowie biochemicznej. Wtedy mamy do czynienia z alergią krzyżową.


Alergia sezonowa i krzyżowa mogą zatem „dopełniać się”. Mimo tego warto cały czas obserwować reakcje swojego organizmu. Dodatkowym kołem ratunkowym może także okazać się bieżące śledzenie kalendarza pyleń i komunikatów dla alergików. Ponadto, dieta także nie jest obojętna. Bowiem przetworzona żywność bogata w barwniki oraz konserwanty, które zwykle mają skomplikowane budowy biochemiczne łatwiej mogą wejść w reakcję z alergenami pochodzenia naturalnego. Należy też zachować świadomość i usunąć ze swojego otoczenia te produkty, o których wiemy, że mogą nam zaszkodzić.
Ze zdobytą wiedzą i stosując się do wszystkich powyższych zasad na pewno łatwiej będzie nam pokonać alergię i cieszyć się pięknymi, słonecznymi dniami.