Dni Alergii

zdrowie, medycyna, uroda, zdrowa dieta

PIT 37
Poradnik

PIT 37 – o czym należy pamiętać, rozliczając się z fiskusem w 2023 roku?

Wielkimi krokami zbliża się koniec roku, a wraz z nim – konieczność rozliczenia się z fiskusem. Rok 2022 przyniósł wiele radykalnych zmian w systemie podatkowym. Większość z nich najbardziej dotknęła jednak przedsiębiorców. Nasuwa się pytanie: co zmieniło się dla osób, zatrudnionych na etacie i korzystających z formularza PIT-37? Podpowiadamy, jak najlepiej się rozliczyć i o czym pamiętać podczas wypełniania deklaracji. 

Intuicyjna aplikacja PITax.pl podpowie, jakie odliczenia możesz stosować

Jak rozliczyć PIT-37?

Deklarację PIT-37 (https://www.iwop.pl/serwis-podatkowy/pit-37/) można złożyć przez rządową platformę Twój e-PIT. W tym celu należy się zalogować do e-Urzędu Skarbowego. 

Można to zrobić na kilka sposobów, a mianowicie:

  • logowanie na podstawie profilu zaufanego
  • logowanie przez bankowość elektroniczną
  • e-dowód
  • podając dane podatkowe z poprzedniego roku
  • przez aplikację mObywatel (aby ją założyć, również trzeba mieć profil zaufany)

Po zalogowaniu na platformę należy wybrać odpowiednią usługę – Twój e-PIT. Na podatnika czeka tam już wstępnie przygotowana i automatycznie wypełniona deklaracja podatkowa. Formularz ten jest uzupełniany przez Krajową Administrację Skarbową.

Oczywiście nadal istnieje możliwość samodzielnego wypełnienia deklaracji „od A do Z”. Można pobrać w tym celu PIT-37 do druku (szczegółowe informacje znajdziesz tutaj: https://druki-pit.pl/pit-37/).

Z programem PITax.pl krok po kroku rozliczysz PIT

Czy warto używać programu do rozliczania PIT-37?

Wiele osób decyduje się na wypełnienie deklaracji podatkowej za pomocą specjalnego programu (https://www.pitax.pl/pit-37/). Tego typu programy, ułatwiające wypełnienie formularza, znane i cenione są już od kilku lat. Ich obsługa jest niezwykle intuicyjna; program pomaga już na wstępie dobrać rodzaj formularza, a następnie przeprowadza podatnika przez cały proces wypełniania deklaracji. Dużą zaletą korzystania z programu do rozliczeń jest poprawność wypełnienia formularza. Program niweluje ewentualne błędy i pozwala na wprowadzenie do deklaracji wszelkich przysługujących podatnikowi ulg. Trzeba pamiętać, że podczas rozliczenia każdy najmniejszy błąd w deklaracji może generować konieczność złożenia korekty, a nawet dużo poważniejsze konsekwencje. 

O tym pamiętaj – weryfikacja danych w programie Twój e-PIT

Jeśli zdecydujesz się na rozliczenie za pomocą rządowego programu, to mimo wszystko warto zapoznać się z deklaracją i zweryfikować jej treść. 

Koniecznie sprawdź poprawność takich danych, jak:

  • sposób rozliczenia – zaznacz, w jaki sposób się rozliczasz (np. ze współmałżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko);
  • uzyskany dochód;
  • ulgi i odliczenia, które ci przysługują – w automatycznie wygenerowanym dokumencie widnieje tylko ulga prorodzinna, pozostałe musisz wprowadzić samodzielnie;
  • twój podatek;
  • organizację, której przekażesz procent podatku – automatycznie jest wpisana ta sama organizacja, którą wspierałeś w roku poprzednim;
  • twój rachunek bankowy.

Do wglądu masz również wszelkie dołączone do deklaracji dokumenty (PIT przesłany przez twojego pracodawcę). Przy okazji w systemie Twój e-PIT zapłacisz podatek, jeżeli został ci naliczony do zapłacenia. Pamiętaj, aby kwotę uiścić na przypisany tylko do ciebie mikrorachunek. W systemie możesz swobodnie wprowadzać zmiany (na przykład dodać przysługującą ci ulgę, która nie była wcześniej uwzględniona przez program). Możesz również od razu zaakceptować i przesłać deklarację do stosownego urzędu skarbowego. Trzecią opcją jest zaś odrzucenie przygotowanego przez Ministerstwo Finansów zeznania. W takiej sytuacji musisz zrobić to samodzielnie, poprawnie wypełniając formularz we własnym zakresie.