Dni Alergii

zdrowie, medycyna, uroda, zdrowa dieta

Dieta Poradnik

Apteka internetowa – jak bezpiecznie kupować w niej leki?

Kupowanie leków w internecie stało się już tak popularne, jak nabywanie ubrań czy kosmetyków. Ogromne zainteresowanie tymi usługami sprawiło, że powstaje coraz więcej aptek online, a oprócz nich setki sklepów, które pomimo braku stosownych zezwoleń próbują sprzedawać leki przez internet. Zatem, która apteka internetowa jest bezpieczna i jak kupować leki online?

Przed sfinalizowaniem zakupu leków lub suplementów diety przez internet trzeba sprawdzić, czy apteka posiada oznaczenia wymagane przez przepisy prawa unijnego. Ważne jest też pochodzenie leków i możliwość konsultacji z farmaceutą.

Czym charakteryzuje się legalna apteka internetowa?

Kupowanie leków przez internet jest bezpieczne jedynie wtedy, kiedy ich dystrybutorem jest legalna apteka internetowa, np. https://www.nowafarmacja.pl/. Apteka działająca online, podobnie jak jej odpowiednik stacjonarny, musi posiadać odpowiednie zezwolenie na sprzedaż produktów farmaceutycznych. Dodatkowo, w 2015 roku Minister Zdrowia wydał rozporządzenie, według którego każda apteka internetowa powinna:

Tylko apteki, które spełniają powyższe kryteria, uznawane są za legalnie działające w internecie podmioty, i tylko w takich warto robić zakupy online.

Autentyczność sprzedawanych leków

Dużym problemem w dokonywaniu zakupów przez internet jest obawa o autentyczność kupowanych produktów leczniczych. Aby wyeliminować możliwość oszustwa, leki należy kupować jedynie w renomowanych i legalnych aptekach, nie na forach lub aukcjach internetowych. Farmaceuci, którzy zajmują się sprzedażą online, mają obowiązek weryfikowania sprzedawanych leków pod względem ich autentyczności oraz obecności nienaruszonego zabezpieczenia fizycznego, które każdy lek powinien posiadać. Sprawdzana jest także data przydatności do spożycia. Dotyczy to szczególnie leków na receptę, które od niedawna również można zakupić w aptece internetowej – procedura sprzedaży odbywa się online, a leki czekają na odbiór w stacjonarnym punkcie apteki. Wciąż niedozwolona jest dostawa leków na receptę do domu.

Możliwość konsultacji z farmaceutą

Potwierdzenie legalności działania apteki oraz autentyczności sprzedawanych w niej leków, skutecznie eliminują możliwość oszustwa i zakupu produktów niebezpiecznych. Jednak za każdym razem, kiedy po zakupie lub w jego trakcie pacjent ma wątpliwości dotyczące kupowanych produktów, powinien skontaktować się telefonicznie z farmaceutą. Apteka, która chce zapewnić bezpieczeństwo zakupów swoim pacjentom, powinna umożliwić taki kontakt w godzinach pracy apteki, a także na kilka godzin po planowanej dostawie zakupionych produktów. Dzięki takim konsultacjom pacjent może zamówić medykamenty, których potrzebuje, co dodatkowo minimalizuje konieczność dokonania zwrotu.