Dni Alergii

zdrowie, medycyna, uroda, zdrowa dieta

mydło z rokitnika
Poradnik

Czy mydło z rokitnika to dobry wybór dla codziennej pielęgnacji?

Kosmetyki naturalne cieszą się coraz większym zainteresowaniem i to nie bez powodu. Mają nie tylko wiele cennych właściwości, ale są również bezpieczne dla skóry. Jednym z produktów godnych polecenia jest mydło z rokitnika. Zanim jednak się po nie sięgnie, dobrze byłoby zapoznać się z jego właściwościami. Warto także mieć świadomość tego, komu wskazane jest takie mydło i czy znajdzie ono zastosowanie w codziennej pielęgnacji skóry.

Jakie są właściwości mydła rokitnikowego?

Za najważniejsze właściwości mydła rokitnikowego odpowiada oczywiście sam rokitnik. To roślina posiada silne działanie antyoksydacyjne, dzięki czemu jest w stanie skutecznie walczyć z wolnymi rodnikami, które odpowiadają w dużej mierze za pogorszenie stanu skóry. Mydło rokitnikowe będzie także działało silnie nawilżająco.

Olejek znajdujący się w rokitniku przyspiesza również proces regeneracji naskórka. Jest to szczególnie istotne dla skór z uszkodzonym płaszczem hydrolipidowym. Dochodzi do tego dość powszechnie, zazwyczaj na skutek nieodpowiednio dobranej, zbyt intensywnej pielęgnacji. Dzięki szybciej zachodzącym procesom odnowy naskórka można liczyć na zdecydowanie szybsze gojenie się stanów zapalnych oraz na pozbycie się podrażnień czy przesuszenia cery. 

Co ciekawe, rokitnik pomoże również w uszczelnieniu kruchych naczyń krwionośnych. Ma także zdolność do absorpcji promieni słonecznych, przez co działa jak naturalny filtr przeciwsłoneczny. Kosmetyki z jego dodatkiem wydają się zatem strzałem w dziesiątkę dla osób, które cenią sobie ochronę skóry przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. Wiadomo przecież, że nie tylko przyspiesza ono proces starzenia się cery, ale również zaostrza przebieg takich dermatoz jak trądzik pospolity czy różowaty.

Komu może pomóc mydło z rokitnika?

Mydło z rokitnika można uznać za kosmetyk na tyle uniwersalny, że znajdzie zastosowanie w pielęgnacji każdego rodzaju skóry. Wydaje się jednak, że w szczególności pomoże on cerze wrażliwej, płytko unaczynionej, a także trądzikowej i dojrzałej. W łagodny sposób oczyści skórę, ale nie sprawi, że zacznie się ona intensywniej przetłuszczać. Nie musimy obawiać się również o to, że stanie się ona przesuszona. Olejek znajdujący się w rokitniku skutecznie temu zapobiegnie. Jedynym przeciwwskazaniem do stosowania mydła z rokitnikiem będzie nadwrażliwość na tę roślinę. Jeśli zatem sięgamy po ten naturalny kosmetyk po raz pierwszy, obserwujmy reakcję swojej skóry. Jeżeli po 24 godzinach nie dostrzeżemy żadnych niepożądanych oznak w postaci zaczerwienienia czy podrażnienia, najpewniej nie mamy uczulenia na rokitnik i możemy bezpiecznie korzystać z kosmetyków z jego dodatkiem. 

W jaki sposób i jak często korzystać z mydła rokitnikowego?

Mydełko rokitnikowe może sprawdzić się zarówno w pielęgnacji skóry twarzy, jak i całego ciała. W zdecydowanej większości przypadków możliwe jest jego codzienne stosowanie. Można myć nim twarz codziennie, zarówno rano, jak i wieczorem. Jeśli jednak mamy na skórze twarzy makijaż, najpierw usuńmy go przy pomocy płynu micelarnego. Później z powodzeniem można oczyścić skórę mydłem rokitnikowym oraz letnią wodą. 

Kluczem do sukcesu jest oczywiście systematyczne używanie tego specyfiku. Jeśli o to zadbamy, możemy liczyć na satysfakcjonujące rezultaty. Już bezpośrednio po pierwszym użyciu cera powinna stać się czysta, gładka i pozbawiona nieprzyjemnego uczucia ściągnięcia. Po kilku tygodniach, pory skóry zostaną mocno zwężone, a podrażnienia wyraźnie złagodzone.