Dni Alergii

zdrowie, medycyna, uroda, zdrowa dieta

pozbądź się plastiku
Alergia

Jak uwolnić się od plastiku – praktyczne sposoby

Plastik jest ważnym elementem naszego życia. Wykonane są z niego zarówno rzeczy ważne jak kaski ochronne, strzykawki, czy sztuczne biodra. Za jego pomocą tworzy się również przedmioty codziennego użytku jak komputery, telefony a nawet samochody.

Gdzie najczęściej mamy do czynienia z plastikiem?

Codziennie kupujemy wiele artykułów, w składzie których znajdziemy plastik nie zdając sobie sprawy z tego, że nie można go całkowicie wyeliminować z naszego życia. Wiele z tych przedmiotów nadaje się do ponownego przetworzenia jednak zakłady, które się tym zajmują nie są w stanie przetworzyć tak wielkiej jego ilości.

Istotną również sprawą jest fakt, że przetworzenia tak ogromnych ilości tego tworzywa potrzeba tak wiele energii, że cała operacja traci sens. Niestety pomimo swoich ważnych funkcji plastik jest bardzo szkodliwy dla środowiska i bardzo szybko zanieczyszcza naszą planetę szkodząc nie tylko nam ale również zwierzętom. Dlatego powinniśmy jak najbardziej starać się wyeliminować go z naszego życia codziennego.

Każda nawet najmniejsza zmiana naszych przyzwyczajeń przyczynia się do zmniejszenia ilości zbędnej produkcji tego tworzywa, dlatego warto przyjrzeć się swoim nawykom i postarać się zmienić je na lepsze. Oto kilka przykładów aby tego dokonać:

jak uwolnić się od plastiku

Żywność i zakupy

 • Zawsze wybierajmy świeże warzywa, czy owoce zamiast pakowanych w plastikowe opakowania mrożonki. Pamiętajmy aby podczas wyboru zwracać uwagę aby produkty nie były zapakowane na plastikowej tacce i owinięte folią. Im mniej będziemy kupować tego typu produktów tym bardziej wymusimy na producentach zmianę opakowania.
 • Idąc na zakupy weź ze sobą torbę wielorazowego użytku, nie kupuj reklamówek. Zwróć również uwagę na to w co pakujesz pieczywo, czy produkty na wagę. Postaraj się wybierać papierowe opakowania.
 • Zamiast wsadzać kanapki do woreczka spraw sobie pudełko na drugie śniadanie, które zamiast z plastiku będzie wykonane z innego materiału np. metalowe. Można do niego spakować również sałatkę, czy inne potrawy, które posłużą nam w pracy lub w szkole.
 • Zainwestuj w butelkę wielorazowego użytku. Możesz w niej nosić soki własnej roboty lub herbatę. Zastanów się czy na pewno musisz wypijać duże ilości słodkich napojów gazowanych, które są nie zdrowe ale również i drogie.
 • Kupując kawę na wynos wybieraj kawiarnie, w których podawana jest kawa w papierowych kubkach. O ile to możliwe nie stosuj plastikowego wieczka. W niektórych kawiarniach są stosowane rabaty jeżeli poprosisz o kawę w przyniesionym ze sobą kubku. Mała zmiana przyzwyczajenia może sprawić, że nie tylko wspomożesz środowiska ale również zaoszczędzisz.
 • Zrezygnuj z gumy do żucia. Podstawowym jej składnikiem jest rodzaj plastiku. Może warto przerzucić się na pastylki do ssania?
 • Unikaj zakupu i używania plastikowych słomek, talerzy i sztućców.

Plastik w domu

 • Zamiast kupować detergenty w plastikowych opakowaniach, spróbuj naturalnych metod czyszczenia. Z pomocą przyjdą ocet, cytryna oraz soda oczyszczona. Dzięki nim równie skutecznie można wyczyścić łazienkę, kuchnię, okna, lub pościerać kurze. Jeśli jednak z jakiegoś powodu musisz kupić produkt w plastiku, wybieraj duże ekonomiczne opakowania.
 • Na pewno o tym nie wiesz ale istnieje dużo kosmetyków takich jak szampony, odżywki, które nie są produkowane w plastikowe butelki. Wystarczy wpisać w internecie „szampon bez plastiku” a pokaże się wiele alternatywnych produktów w kostkach. Może znajdziesz coś dla siebie. Warto też pamiętać, że taki produkt starcza na dłużej więc pomimo wyższej ceny może okazać się bardziej ekonomiczny
 • Gdy następnym razem będziesz kupować szczoteczkę do zębów, poszukaj wersji bambusowej. Włókna oraz rączka tego typu szczoteczek są wolne od plastiku, tak samo jak i pakowanie. Zwróć również uwagę na opakowanie nici dentystycznych
 • W wielu krajach wprowadzono już zakaz sprzedaży patyczków do uszu wykonanych z tworzywa. Do Polski ten przepis dopiero nadchodzi ale już teraz można zaopatrzyć się w patyczki wykonane z naturalnych materiałów lub w ogóle zaprzestać ich używania.
 • Wybierając kosmetyki zwracaj uwagę aby były one w szklanych opakowaniach bez naklejek. Zobacz również z czego wykonana jest twoja szczotka do włosów czy oby nie z plastiku? Następnym razem można zaopatrzyć się w wersję drewnianą lub grzebień afrykański.
 • Jeśli posiadasz zwierzę domowe np. psa lub kota postaraj się o zakup miski ze stali nierdzewnej. Dla kota wybierz kuwetę emaliowaną. Postaraj się samodzielnie przyrządzać jedzenie dla swojego pupila zamiast kupować gotowe karmy. Szukaj zabawek, które są wykonane z naturalnej gumy lub liny.

Aby zadbać o naszą planetę i jej oceany postarajmy się dbać o to co już mamy. O telefon, słuchawki, materiały biurowe. O każdy przedmiot wykonany z plastiku. Zanim wyrzucimy coś do kosza zastanówmy się dwa razy czy oby nie da się tej rzeczy naprawić zamiast kupować nową. Postawmy również na jakość, a nie na ilość sprawdzajmy czy nie można kupić tego samego produktu w innym opakowaniu, bądź wykonanego z innych materiałów.

Pamiętajmy, że aż 8 milionów ton plastiku trafia co roku do naszych oceanów, z czego 5 milionów to śmieci pozostawione na plażach i odpady porzucone w miastach, które trafiają do ścieków. Warto więc zastanowić się nad sposobem naszego życia i poprzez odpowiednie zakupy, czy zachowania konsumenckie wymuszać na producentach stosowanie strategii mających na celu wyeliminowanie jak największej ilości plastiku z naszego życia.