Dni Alergii

zdrowie, medycyna, uroda, zdrowa dieta

Alergia Poradnik

Jak walczyć z alergią?

Pojęcie „alergia” zna chyba każdy z nas. Nie każdy z nas jednak wie, że istnieją różne ich rodzaje – od alergii sezonowych, aż po takie alergie, które mogą w razie wystąpienia prowadzić do sytuacji bardzo poważnych, zagrażających bezpośrednio życiu lub zdrowiu alergika. Jako ludzie, możemy posiadać alergię na niemal wszystko: począwszy od pyłków, jedzenia czy składników różnych medykamentów. Mleko, jajka, orzechy, ryby… Większość z nas spożywa te produkty na co dzień, nie mając nawet pojęcia o tym, jak wiele osób nie może ich jeść, że względu na swoją alergię właśnie na nie. Być może Ty sam jesteś uczulony na jeden z wyżej wymienionych pokarmów i wiesz bardzo dobrze, że z alergiami nie ma żartów?

Jak walczyć z alergią?

Zależnie od tego, czy zalicza się ona do łagodnych czy też poważnych, z pewnością wiesz także, jak walczyć z alergią, lub jak odpowiadać na reakcję alergiczną organizmu na alergen. Wiedza ta może nie tylko minimalizować Twój dyskomfort związany z posiadaniem konkretnego typu alergii, ale może też – w skrajnych przypadkach – uratować Ci życie. Jeśli jesteś świadom symptomów swojej alergii, to bardzo dobrze. Zazwyczaj ludzie odkrywają, że są alergikami poprzez nieoczekiwaną reakcję swojego organizmu na alergen. Początkowo trudno może być rozpoznać, że jest to właśnie reakcja alergiczna. Bywa tak w przypadkach, gdy dana osoba nigdy wcześniej nie zauważyła u siebie objawów typowych dla alergii. Ty, wiedząc jednak, że jesteś alergikiem, oraz znając swój alergen, możesz z łatwością rozpoznawać objawy, które wykazuje Twój organizm, jeśli tylko ma styczność z daną rzeczą/produktem, z którą absolutnie styczności mieć nie powinien.

Silna reakcja alergiczna

Często wystąpienie objawów alergii jest bardzo łagodne i nie zagraża zdrowiu, jednak może zdarzyć się tak, że reakcja będzie na tyle silna, iż może zagrażać bezpośrednio Twojemu zdrowiu lub życiu. Przykładowymi objawami alergii, które nie są uznawane za silne i które nie wymagają kontaktu z lekarzem, są np. katar, kaszel, kichanie, zaczerwienione oczy, wypryski skórne, bąble, itp. Nie wydają się być one, na pierwszy rzut oka, niczym poważnym i przeważnie, rzeczywiście, poważne nie są. Niech Cię to jednak nie zwiedzie – alergie bywają bardzo podstępne i zwodnicze. Jeśli wymienione wyżej objawy się pojawią, a wraz z upływem kolejnych godzin nie będziesz widzieć poprawy, lecz wręcz przeciwnie, zaczną się one pogłębiać i przechodzić w znacznie poważniejsze reakcje Twojego organizmu, wówczas konieczna będzie pilna wizyta u lekarza. Z tego też powodu, obserwuj swój stan, badaj, czy objawy alergii się przypadkiem nie nasilają, a jeśli ten najgorszy scenariusz będzie się spełniał i Twój stan nie poprawi się przez co najmniej kilka godzin, niezwłocznie udaj się do lekarza. Może się to wydawać banałem do kogoś, kto od lat mierzy się z alergią i wie „z czym to się je”, jednak dla osób, które dopiero podejrzewają u siebie alergię, obserwacja własnego organizmu i jego reakcji może być kluczowa dla zdiagnozowania posiadanej alergii i późniejszego życia z nią.