Dni Alergii

zdrowie, medycyna, uroda, zdrowa dieta

Alergia Poradnik

Rozpoznanie alergii – jak rozpoznać alergię?

Bardzo wiele osób nie jest świadomych tego, że są alergikami. Można by wręcz zaryzykować stwierdzenie, że każdy z nas jest na coś uczulony – po prostu nie mamy do czynienia z naszym alergenem, dlatego też nie występują u nas objawy alergii, a my sami nie mamy o jej istnieniu pojęcia.

Czy wszystko może nas uczulić?

Wcale nie jest zbyt trudno to sobie wyobrazić, jeśli tylko uświadomimy sobie, że właściwie wszystko, co nas otacza, każda nawet najdrobniejsza rzecz – może uczulać. Trawy, kurz, produkty żywnościowe… To dosyć znane alergeny. Bywa jednak tak, że nie mamy pojęcia o tym, że jesteśmy na coś uczuleni, aż do momentu, kiedy mamy styczność z naszym alergenem, a nasz organizm reaguje nań reakcją alergiczną. Zatem, jak rozpoznać alergię i dowiedzieć się, na co jesteśmy uczuleni, jeśli nie mamy co do tego pewności? Najlepiej będzie usiąść i na świeżo spisać wszystkie czynności, które wykonaliśmy w ostatnim czasie, a po zrobieniu których pojawiły się u nas objawy alergii. Czasami powody reakcji alergicznej będą dla nas oczywiste – jeśli, na przykład, dziesięć minut przed wystąpieniem niepokojących objawów jedliśmy orzeszki, to jest to dość jasna wskazówka, że to właśnie orzeszki mogą być alergenem odpowiedzialnym za reakcję naszego organizmu. Jeśli jednak wyszliśmy na zewnątrz, na krótki spacer, podczas którego objawy się nasiliły, to odpowiedź na pytanie o winowajcę tego stanu rzeczy nie będzie już taka oczywista. Dookoła, zwłaszcza na świeżym powietrzu, istnieją bowiem dziesiątki, jeśli nie setki lub tysiące alergenów, które mogły wywołać u nas reakcję alergiczną. Jest zatem jasne, że czym prędzej musimy udać się do alergologa, aby ten przeprowadził niezbędne testy i ustalił, na co konkretnie jesteśmy uczuleni i w jaki sposób musimy nauczyć się żyć z naszą alergią. Możemy mu jednak ułatwić zadanie i spisać wszystko, co mogło doprowadzić nasz organizm do reakcji alergicznej. Czy dotykaliśmy czegoś konkretnego? W którym konkretnie miejscu byliśmy, kiedy symptomy zaczęły przybierać na sile? Co znajdowało się w pobliżu tego miejsca? Czy przyjmowaliśmy wcześniej, przed tym epizodem, jakieś środki przeciwbólowe lub inne medykamenty

Jak rozpoznać alergię?

Odpowiedzi na te pytania mogą naprawdę znacząco pomóc lekarzowi w dojściu do tego, na co jesteśmy uczuleni i czego od tej pory powinniśmy unikać. Bo właśnie to nas czeka – unikanie alergenu, na który organizm reaguje w znany nam już sposób. Po wizycie u alergologa będziemy już mieć świadomość, co nas uczuliło i jakie substancje wywołują w naszym ciele reakcję alergiczną. Posiadając tę wiedzę, powinniśmy robić wszystko, co w naszej mocy, aby unikać alergenu. Czasami będzie to bardzo proste i nie będzie wymagało od nas większych wyrzeczeń, jeśli dotyczy to, np. konkretnego produktu/potrawy. W innych przypadkach, kiedy alergenem okazuje się nasz własny kot – nie będzie to już tak łatwe. Możemy jednak spróbować tak zorganizować swoje życie, że alergia nie będzie specjalną przeszkodą w jego przeżywaniu w pełni! Wszystko da się zrobić, przy odrobinie starań i chęci.