Dni Alergii

zdrowie, medycyna, uroda, zdrowa dieta

Alergia

Uczulenie na chlor

Basen większości osób kojarzy się z mile spędzonym czasem, ale niektóre osoby mogą doświadczać podrażnionej skóry po kąpieli. Bardzo często okazuje się, że jest to uczulenie na chlor.

Chlor, dlaczego uczula?

Chlor jest bardzo silnym utleniaczem, który występuje m.in. w wodzie na basenie, gdzie wykorzystywany jest do oczyszczania kąpieliska. Pierwiastek ten nie jest sam w sobie alergenem, jednak może podrażniać skórę niektórych osób. Warto dodać, że osoby nietolerujące chloru, częściej zapadają na astmę. Objawy nadwrażliwości na chlor to:

  • katar oraz kichanie
  • uczucie zatkanego nosa spowodowane podrażnieniem śluzówki
  • kaszel
  • świąd
  • zaczerwienienie fragmentów skóry, które były podatne na działanie chloru
  • pokrzywka
  • wysypka
  • mogą wystąpić objawy żołądkowe tj. wymioty, nudności czy bóle brzucha

Jeżeli po kontakcie z wodą, która była wcześniej chlorowana, wystąpią któreś z powyższych objawów, prawie na pewno związane jest to z alergizującym działaniem chloru.

Jak pomóc osobie z objawami uczulenia na chlor?

Należy bezwględnie unikać miejsc, gdzie możemy mieć styczność z tą substancją. Kiedy już dojdzie do kontaktu z alergenem, miejsce to należy porządnie przemyć pod bieżącą wodą z mydłem. Dodatkowo wskazane jest przyjęcie leków antyhistaminowych, które przyspieszą ustąpienie reakcji alergicznej. Może okazać się, że będzie konieczna wizyta u lekarza. Koniecznie należy udać się do specjalisty, jeżeli dojdzie do anafilaksji, której objawami są znacznie przyspieszone tętno, problemy oddechowe oraz spadek ciśnienia. Jeżeli pacjent negatywnie reaguje także na wodę z kranu czy prysznica, ma możliwość instalacji specjalnego filtra, który będzie eliminował chlor na bieżąco. Chlor nie jest alergenem, więc nie ma możliwości przeprowadzenia odczulania.

Odpowiednie testy w celu potwierdzenia uczulenia na tę substancję można zrobić u alergologa.

Leczenie

Jedynym sposobem leczenia tego problemu jest unikanie kontaktu z alergenem. Przed kąpielą można skorzystać z tłustego filtru na skórę, który może zapobiec intensywnym reakcjom alergicznym. Najlepszym rozwiązaniem jednak będzie konsultacja tego z alergologiem, który nauczy pacjenta odpowiednich środków bezpieczeństwa tak, aby jak najmniej cierpiał z powodu tej alergii.

Czy uczulenie na chlor eliminuje możliwość skorzystania z basenu?

Nie, ponieważ istnieją także baseny w których woda jest ozonowana, a nie chlorowana, dzięki czemu można uniknąć kontaktu z alergenem.

 

Możliwość komentowania została wyłączona.