Dni Alergii

zdrowie, medycyna, uroda, zdrowa dieta

Dieta

Komosa ryżowa – Święte zboże Inków

Komosa ryżowa to rodzaj kaszy bardzo bogaty w dobroczynne witaminy oraz minerały. Quinoa wykazuje wyjątkowe właściwości zdrowotne, dzięki czemu coraz częściej można ją spotkać na naszych stołach.

Komosa ryżowa

Inaczej nazywana ryżem peruwiańskim jest prawdziwym hitem ostatnich lat. Inkowie hodowali ją już w starożytności, a dzisiaj nadal uprawiana jest na terenach Ameryki Południowej. Komosa to prawdziwy rarytas wśród osób odżywiających się zdrowo. Ziarno to nie zawiera glutenu, więc idealnie nadaje się dla osób na diecie bezglutenowej.

Zalety komosy ryżowej

1. Wysoka zawartość kluczowych dla człowieka składników

Komosa ryżowa składa się aż w 20% ze zdrowego białka roślinnego, które bardzo pozytywnie wpływa na ciało człowieka. Dzięki temu jest to produkt polecany dla każdej grupy wiekowej. Dzięki tak wysokiej zawartości kluczowych aminokwasów, quinoa z powodzeniem może zastąpić mięso w naszej diecie.

2. Niski indeks glikemiczny

Dzięki temu, że komosa posiada niski indeks glikemiczny, nie powoduje skoków stężenia glukozy we krwi. Ten fakt docenią na pewno cukrzycy oraz osoby otyłe, dla których spożywanie komosy jest wskazane. Quinoa składa się przede wszystkim z węglowodanów złożonych, dzięki czemu po spożyciu jej, na długo zapewni uczucie sytości nie powoduje napadów głodu.

3. Bogata w witaminy i minerały

Komosa ryżowa zawiera mnóstwo witamin oraz minerałów. Witaminy E oraz żelaza jest w niej nawet dwa razy więcej niż w popularnej pszenicy. Oprócz tego zawiera nienasycone tłuszcze, które pozytywnie wpływają na układ krążenia, a także redukują szansę powstawania miażdżycy.

4. Pomaga w walce z nowotworami

Ostatnie badania nad komosą ryżową pokazują, że produkt ten potrafi wspierać organizm podczas walki z komórkami nowotworowymi. Z badań na szczurach wynika, że wyciąg z nasion komosy znacząco zahamował rozwój komórek rakowych. Warto często spożywać to zboże i rozważyć wprowadzenie jego na stałe do jadłospisu.

5. Zawiera dużo zdrowego błonnika

Błonnik jest bardzo ważnym składnikiem biorącym udział w trawieniu, a w komosie znajdziemy jej naprawdę pod dostatkiem. Oprócz regulacji trawienia, błonnik bierze udział w oczyszczaniu układu pokarmowego z toksyn. Z racji wysokiej zawartości błonnika w komosie, jest ona idealnym zastępcą ziemniaków czy makaronów. Wprowadzając quinoe do menu możemy być pewni, że nasze jelita będą pracować bez żadnego szwanku.

6. Nie zawiera glutenu

Quinoa nie zawierają glutenu, dlatego mogą być spożywane przez osoby chore na celiakię. Jest to doskonały produkt na oczyszczenie organizmu także dla osób spożywających mięso.