Dni Alergii

zdrowie, medycyna, uroda, zdrowa dieta

Dieta

Melasa karobowa jako zamiennik cukru

Melasa karobowa to produkt pozyskiwany z owoców szarańczynu strąkowego, nazywanego inaczej drzewem świętojańskim lub karobowym. Dzięki swojej zawartości minerałów, witamin oraz węglowodanów, może być używany jako zdrowszy zamiennik cukru białego

Melasa karobowa

Drzewo świętojańskie to gatunek drzewa występującego w regionach Morza Śródziemnego, ale także w Azji Mniejszej, Stanach Zjednoczonych oraz Australii. Nasiona wykorzystywane są do produkcji mączki chleba świętojańskiego, czyli cukru złożonego wykorzystywanego jako zagęstnik oraz stabilizator produktów żywnościowych. Owoc drzewa karobowego przypomina smakiem posłodzone kakao, przez co jest także często używany przez osoby uczulone na czekoladę. Melasa karobowa natomiast jest gęstym, ciemnobrązowym syropem, który coraz częściej można znaleźć w marketach ze zdrową żywnością.

Właściwości prozdrowotne melasy karobowej

  • działa antyseptycznie oraz antyalergicznie,
  • poprawia trawienie i pomaga w oczyszczaniu układu pokarmowego z toksyn,
  • zaobserwowano właściwości przeciwbólowe,
  • redukuje poziom złego cholesterolu,
  • ma właściwości antyoksydacyjne.

Melasa karobowa posiada wysoki indeks glikemiczny, przez co nie jest wskazana dla osób z cukrzycą czy otyłością lub nadwagą. Ze względu na ten wysoki IG, który równy jest 70, produkt ten nie jest wskazany jako zamiennik cukru na stałe, ale zdecydowanie nie warto go unikać.

Wartość kaloryczna melasy karobowej to około 300 kcal/100 g produktu, a cukru to 380/100 g. Mimo mniejszej kaloryczności melasy karobowej, jest ona zdecydowanie słodsza od białego cukru. Atutem jest także posmak kakao oraz czekolady, dzięki czemu melasą można zastąpić te produkty.

Kolejną zaletą stosowania tego produktu są właściwości wykrztuśne. Syrop ten może być stosowany jako pomoc w zwalczaniu męczącego kaszlu, ale także podnosi odporność organizmu, więc warto zjeść łyżkę melasy podczas przeziębienia.

Skład odżywczy melasy karobowej

Cukier stanowi około 65% zawartości melasy karobowej. Oprócz niego znajdują się w niej: białko (ok. 5%) oraz śladowe ilości tłuszczu (do 1%). Melasa karobowa zawiera wiele minerałów takich jak mangan, miedź, żelazo, wapń, fosfor, magnez oraz potas. Dodatkowo znaleźć w niej można witaminy: D, A, B2 oraz B3. 100 g melasy karobowej zawiera 297 kcal, 1,4 g białka, 73 g węglowodanów. Jest to produkt mniej energetyczny niż biały cukier, który zawiera około 387 kcal na 100 g produktu. Melasa to dobry wybór dla osób, które chcą zastąpić tradycyjny cukier.