Dni Alergii

zdrowie, medycyna, uroda, zdrowa dieta

Ataki nerwicy
Poradnik

Ataki nerwicy – można się ich pozbyć!

Nerwica to zaburzenie o charakterze lękowym. Boryka się z nim wielu ludzi. Statystyki pokazują, że dotyczy ono aż 20-25% Polaków! Nerwica powoduje szereg nieprzyjemnych objawów, takich jak ataki paniki czy dolegliwości bólowe w organizmie. Na szczęście można z nimi walczyć i pozbyć się nerwicy. Aby tak się jednak stało, należy podjąć się leczenia i stosować do wytycznych.

Co warto wiedzieć o nerwicy?

Kołatanie serca, duszność, drżenie rąk, dezorientacja, pocenie się, panika, silny lęk i poczucie zagrożenia to jedne z charakterystycznych objawów nerwicy. Choć ma ona podłoże psychologiczne, manifestuje się przede wszystkim w ciele. Dlatego też ważne jest, aby lekarz ustalił, czy określone objawy nie są na pewno wynikiem choroby somatycznej. Jeśli badania na nią nie wskazują, należy wówczas podejrzewać nerwicę. Może ona wynikać z wielu przyczyn, najczęściej są nimi: przewlekły stres, trudne i traumatyczne przeżycia, wewnętrzne konflikty. Osoba z nerwicą doświadcza nie tylko bólu poszczególnych narządów, ale też ataków paniki. Często zauważyć można u niej różne fobie oraz obsesyjne zachowania i myśli, które znacząco obniżają komfort i jakość życia na co dzień. Mogą pojawić się zaburzenia snu i pamięci, przewlekłe zmęczenie, zaburzenia dysocjacyjne.

Jak walczyć z nerwicą?

Choć nerwica cechuje się intensywnymi i dokuczliwymi objawami, można się ich pozbyć. Nie jest to jednak możliwe do zrobienia w pojedynkę. Potrzebna jest pomoc specjalisty. Przede wszystkim zaleca się psychoterapię, która pozwala zmierzyć się z własnymi emocjami, trudnościami, przykrymi doświadczeniami czy traumami. Uciążliwe objawy często wymagają leczenia farmakologicznego. W tym celu należy zgłosić się do psychiatry, który najpierw przeprowadzi proces diagnostyczny, a następnie ustali program leczenia i przepisze odpowiednie leki. Aby skorzystać z pomocy psychiatry i psychoterapeuty można udać się do poradni zdrowia psychicznego Harmonia LUX MED, gdzie liczyć można na profesjonalną pomoc. To bardzo ważne, aby zdecydować się na leczenie w placówce, która cieszy się zaufaniem. Dzięki temu każdy pacjent czuje, że znalazł się w odpowiednich rękach.

Nerwica dotyka dużą część naszego społeczeństwa. Niestety, większość osób nie podejmuje leczenia, skazując się na nieustanne przeżywanie nieprzyjemnych objawów. A przecież nerwicę można z sukcesem leczyć! Wymaga to co prawda wysiłku i czasu, za to pomaga pozbyć się lęków i uwolnić od paniki, obsesji oraz dolegliwości bólowych. Warto więc o siebie zadbać i udać się do specjalisty.

Materiał partnera