Dni Alergii

zdrowie, medycyna, uroda, zdrowa dieta

mały czy duży portfel
Moda

Mały czy duży portfel?

Niewiele jest rzeczy, które nosimy ze sobą codziennie, lecz na pewno jedną z nich jest portfel. Z tego także względu jego wybór należy dobrze przemyśleć, a do rozpatrzenia jest wiele kwestii, związanych choćby z wyglądem, ale i przede wszystkim funkcjonalnością. Czym kierować się przy zakupie portfela, tak by spełnił on nasze oczekiwania?

Przedmiot codziennego użytku – uniwersalne cechy właściwego portfela

Bez względu na to jaki będzie profil naszego portfela, powinien on spełniać pewne podstawowe założenia. Po pierwsze powinien być solidny i dobry jakościowo, gdyż jego eksploatacja jest duża. Jest to przedmiot z którego korzystamy przeważnie kilka razy dziennie, wyjmując go i wkładając z powrotem do kieszeni lub torby. Naraża to materiał na obtarcia i zużycie, które szybko staną się widoczne, a niedługo potem uciążliwe dla noszącego. Nie warto zatem oszczędzać przy zakupie, bowiem nieco droższy model posłuży nam zapewne o wiele dłużej i w szerszej perspektywie ta jedna transakcja wyniesie nas zapewne mniej niż kupowanie kilku tańszych portfeli w tym samym obrębie czasu. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na wygląd, bowiem nie dość, że sami patrzymy na portmonetkę dość często, to płacimy przeważnie w obecności innych, więc świadczy to też po części o nas samych. Poza tym parametry będą już raczej uznaniowe, choć oczywiście każdy portfel powinien się przede wszystkim nadawać do pełnienia swojej podstawowej funkcji, zawierając wystarczająco dużo miejsca na pieniądze oraz najważniejsze karty i dokumenty.

Wielkość a funkcjonalność

Choć może się wydawać, że większy portfel z założenia powinien być bardziej funkcjonalny, to nie do końca musi tak być. Wiele zależy od tego do czego go potrzebujemy i co będziemy w nim trzymać. Oczywiście w małej portmonetce nie znajdziemy miejsca na zdjęcia, paragony czy wszystkie dokumenty, lecz w praktyce okazuje się, iż często nie ma w ogóle takiej potrzeby. Mniejsze portfele damskie lub męskie są z kolei wygodniejsze i łatwiejsze do noszenia, zwłaszcza dla mężczyzn, którzy stawiają na praktyczność, bowiem noszą ten przedmiot z reguły w kieszeni spodni lub marynarki. Z drugiej jednak strony męski portfel musi mieć z tego tytułu miejsce na większość dokumentów oraz kart, dlatego dobrym rozwiązaniem są portfele większe, ale też węższe. Tym samym nie wyróżniają się one kształtem leżąc w kieszeni i można je swobodnie nosić przy sobie.

kupić mały czy duży portfel?

Problem ten w mniejszym stopniu dotyczy pań, które przeważnie mają ze sobą torebki i dopiero w nich znajdują się ich portmonetki. Dlatego też kobiety mogą się bardziej skupić na kwestii samego wyglądu portfela czy właśnie jego objętości, tak by mieć wszystkie potrzebne rzeczy w jednym miejscu. Także panie stawiają jednak często na małe portmonetki, które są bardziej uniwersalne – można je zmieścić w każdej torebce i zabrać ze sobą przy każdej okazji. Przy większym portfelu mogłoby się to okazać problematyczne na przykład przy wyprawie na elegancką imprezę, gdy do strojów wieczorowych dobiera się raczej niewielkie, ozdobne torebki.

Warto dostosować się do własnych potrzeb

Podobnie jak w przypadku wielu przedmiotów codziennego użytku i nie tylko, o tym jaki portfel najbardziej nam odpowiada, dowiemy się przeważnie dopiero w praktyce. Zarówno mniejsze, jak i większe portmonetki mają swoje wady i zalety, lecz wciąż może się okazać, iż mniej popularny wybór będzie w naszym przypadku lepiej pasował. Najważniejsze jest w tym wszystkim własne samopoczucie, a tutaj sytuacja wygląda już bardzo różnie. Jedni czują się bowiem niezręcznie z wielkim portfelem zalegającym w kieszeni, a inni z kolei nie wyobrażają sobie ruszenia się bez tego z domu, a sięgając po mały portfel cały czas odnoszą wrażenie jakby go gdzieś zgubili. Z czasem sami uświadomimy sobie zatem jaki rozmiar portfela bardziej nam odpowiada, lecz bez względu na to warto pamiętać, że powinien być wytrzymały, a jednocześnie przyjemny dla oka. To są bowiem uniwersalne cechy, które doceni każdy użytkownik, zwłaszcza, gdy będzie z przyjemnością korzystał ze swojego portfela przez długie lata.