Dni Alergii

zdrowie, medycyna, uroda, zdrowa dieta

Alergia

Alergia u niemowląt- przyczyny, objawy i postępowanie

Organizmy małych dzieci są wyjątkowo delikatne i wrażliwe na czynniki zewnętrzne, dlatego też alergia może dotykać nawet najmniejsze szkraby, nie wyłączając noworodków. U takich maluszków, które nie potrafią komunikować się z nami inaczej niż tylko za pomocą płaczu, zdiagnozowanie alergii jest trudne, ale konieczne, ponieważ nieleczona może prowadzić do długotrwałych, negatywnych konsekwencji zdrowotnych u dziecka.

Alergia u niemowląt

Alergię można określić jako nadwrażliwość układu immunologicznego na dany czynnik, który w zasadzie nie jest niebezpieczny i przez inne osoby tolerowany jest jako nieszkodliwy. Organizm dziecka w wyniku zetknięcia się z takim alergenem, próbuje się bronić wywołując stan zapalny, który prowadzi do różnych, nieprzyjemnych konsekwencji. Dokładne przyczyny występowania alergii u niemowląt nie są znane, ale wpływ na możliwość jej zaistnienia mogą mieć przebyte infekcje, choroby, niekorzystne warunki środowiskowe, a także czynniki genetyczne.
Alergia u niemowląt najczęściej daje objawy związane z układem pokarmowym, skórą oraz układem oddechowym. U każdego dziecka uczulenie może objawiać się nieco inaczej, w związku z czym jednoznaczne zdiagnozowanie alergii u takich maluszków jest sporym wyzwaniem dla rodziców i lekarzy. Alergia u niemowląt najczęściej pojawia się po spożyciu mleka krowiego, jaj, owoców morza, cytrusów i pszenicy oraz po kontakcie z roztoczami, pyłkami traw i drzew, pleśnią, sierścią zwierząt domowych czy nowymi kosmetykami, a także ubrankami z niedokładnie wypłukanym proszkiem do prania.

Objawy uczulenia

Symptomy uczulenia u małych dzieci bardzo często objawiają się na skórze, która jest bardzo podatna na alergie kontaktowe, ale zmiany mogą oznaczać też brak tolerancji na alergen pokarmowy czy wziewny. Do najczęściej występujących zmian skórnych przy uczuleniach, zaliczamy występujące na całym ciele wypryski, rumienie, obrzęki, zaczerwienia oraz suchą skórę. Zmiany te mogą być swędzące i sączyć może się z nich płyn. Do występujących przy alergii symptomów ze strony układu pokarmowego zaliczamy bóle brzucha, biegunki, wzdęcia, wymioty, przelewania, a także zaparcia. Natomiast układ oddechowy najczęściej daje znać o nietolerancji alergenu poprzez sapkę, kaszel, świszczący oddech, wodnisty katar i duszności. Czasami występuje też zaczerwienie gardła i zaczerwienienie i swędzenie oczu. Pamiętajmy jednak o tym, że nie zawsze biegunka lub wysypka są jednoznaczne z wstąpieniem alergii, ale mogą być też spowodowane różnymi innymi czynnikami.
Jeśli zauważymy u naszego niemowlaka wysypkę, katar lub inną niż zwykle kupkę nie biegnijmy z nim od razu do lekarza. Jeśli objawy nie są bardzo dokuczliwe, warto poczekać dwa, trzy dni i obserwować rozwój wydarzeń oraz zastanowić się, co ewentualnie mogło wywołać reakcję alergiczną. Jeśli wprowadzaliśmy ostatnio nowe pokarmy to może wśród nich powinniśmy poszukać winowajcy. Wysypka może też okazać się potówkami, które powstały w wyniku przegrzania dziecka.
Jeśli jednak objawy są bardzo dokuczliwe i nie mijają z czasem, bezwzględnie należy udać się do pediatry, który zaleci dalsze badania i ewentualne leczenie.