Dni Alergii

zdrowie, medycyna, uroda, zdrowa dieta

Alergia

Formaldehyd a alergia

Formalhedyd (inne nazwy: aldehyd mrówkowy, metanal) jest bezbarwnym gazem organicznym, który powstaje podczas spalania substancji zawierających węgiel. Występuje także w wdychanym przez nas powietrzu oraz produkowany jest przez organizm człowieka. Niestety jest on także przyczyną wielu alergii, a znaleźć go można prawie wszędzie.

Formalhedyd

Substancja ta używana jest do produkcji wyrobów przemysłowych od bardzo dawna, a produkty wykonane z jej współudziałem mogą emitować gaz nawet przez wiele lat od produkcji. Miejsca w których można znaleźć aldehyd mrówkowy to: kleje paneli, antyperspiranty, lakiery do paznokciu, produkty do stylizacji włosów, odświeżacze powietrza, wyroby papiernicze i wiele, wiele innych miejsc. Z racji tego, że związek jest najbardziej rozpowszechnioną substancją chemiczną w domach, coraz więcej osób narażonych jest na wystąpienie nieprzyjemnych reakcji alergicznych. Metanal nie kumuluje się w środowisku naturalnym, ponieważ rozpada się pod wpływem promieni słonecznych. Nie zbiera się także w organizmie człowieka, ponieważ ulega rozkładowi w trakcie procesów metabolicznych. Objawy zatrucia zbyt dużym stężeniem formaldehydu to:

  • kaszel,
  • ucisk w klatce piersiowej,
  • podrażnienie oczu,
  • nudności z wymiotami.

Formalhedyd sam w sobie nie wywołuje reakcji alergicznych skóry, jednak u niektórych osób może łączyć się z białkami na skórze, czego efektem są alergiczne wypryski tj. zaczerwienienie, świąd czy pokrzywka. Długotrwałe narażanie na duże ilości tego związku mogą drażnić układ immunologiczny, przez co może zwiększać tendencję do istniejących już reakcji alergicznych. Według ostatnich badań, osoby mieszkające w domach z dużą ilością omawianej substancji w powietrzu, narażone są na rozwój chorób tj. astma.

Jak ograniczyć emisję formalhedydu?

Dobrym pomysłem będzie inwestycja w dobry odświeżacz powietrza, ponieważ wilgotność powietrza w domu powinna wynosić od 30 do 50%. Można stosować alternatywne produkty nie zawierające tej substancji, a pomieszczenie warto często wentylować. Używanie ekologicznych produktów w naszym otoczeniu zmniejszy ilość związku w powietrzu. Pomocne będzie także zrezygnowanie z palenia w mieszkaniu, ponieważ dym z jednego papierosa zawiera ok. 1,5 mg formalhedydu. Pomocne w redukcji emisji tej substancji może być także wypranie nowo zakupionych ubrań przed ich pierwszym nałożeniem. Płyty wiórowe natomiast warto pokryć specjalnym lakierami, które redukują uwalnianie formalhedydu. Rośliny takie jak fikus benjamina, zroślicha czy epipremnum pomogą w obniżeniu koncentracji związku w powietrzu.