Dni Alergii

zdrowie, medycyna, uroda, zdrowa dieta

Dieta

Testy na alergie pokarmowe – co i jak?

Testy na alergie pokarmowe to sposób diagnostyki alergii pokarmowej, który zaczyna się od dokładnego wywiadu z pacjentem, a następnie przechodzi się do testów z krwi lub testów skórnych.

Testy na alergie pokarmowe – co musisz wiedzieć?

Alergie pokarmowe najczęściej pojawiają się u dzieci, jednak zapadają na nie także dorośli. Jeżeli podejrzewasz u siebie nietolerancję któregoś z produktów spożywczych, najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do alergologa, który skieruje pacjenta na szczegółowe badania. Diagnoza alergii pokarmowej jest niestety kłopotliwa, ponieważ istnieje wiele czynników wpływających na pojawienie się reakcji alergicznej. Często występuje także jednocześnie wiele alergii, które utrudniają postawienie dobrej diagnozy.

Skórne testy na alergie pokarmowe

Badanie wykonujemy u alergologa. Na skórę pacjenta nakładany jest zestaw 15-25 alergenów (tj. mleko, jaja, ryby, jabłko, truskawka, przypraw). Kroplę alergenu nakłada się na plecy lub przedramię, a następnie nakłuwa delikatnie skórę. Jeżeli po około 20 minutach wystąpi reakcja alergiczna (zaczerwienienie, świąd) to znaleźliśmy winowajcę. Są jeszcze testy kontaktowe, gdzie kontakt z alergenem jest wydłużony, nawet do 48 godzin. Test ten jest prawie bezbłędny i szybko pozwala na określenie żywności, której nie możemy spożywać.

Testy z krwi (RAST)

Najczęściej wykonywane są dzieciom i osobom z ciężkimi reakcjami alergicznymi. Testy te polegają na oznaczeniu przeciwciał IgE dla alergenów pyłkowych, pleśniowych, roztoczowych oraz zwierzęcych. Przed ich wykonaniem należy odstawić leki antyhistaminowe na okres minimum 7 dni.

Kiedy wykonać testy na alergie pokarmowe u dzieci?

Testy u małego dziecko warto wykonać, jeżeli zauważymy któryś z poniższych objawów:

  • astma alergiczna,
  • objawy ze strony układu pokarmowego – biegunka, wymioty,
  • zmiany skórne – podrażnienie, świąd skóry, wysypka, pokrzywka alergiczna,
  • łzawienie i podrażnienie oczu

dodatkowo mogą wystąpić objawy takie jak osłabienie oraz zatkany nos. Nie można ich bagatelizować i warto jak najszybciej udać się do alergologa z maluchem.

Dieta eliminacyjna, czyli test prowokacyjny

Jest to najprostszy sposób na sprawdzenie czy uczulenie występuję. Należy obserwować reakcję organizmu po podaniu określonego pokarmu. Można także skorzystać z diety eliminacyjnej, czyli wyłączenia danego produktu na okres minimum dwóch tygodni, a następnie ponownym sprawdzeniu reakcji organizmu na ten posiłek.